V humánní medicíně se 3D tisk využívá v řadě oblastí již několik let. Postupně se však také více aplikuje ve veterinární oblasti, konkrétně se jedná o různé typy ortéz pro zvířata. Český designér Jan Jiránek se zabývá 3D modelováním ortéz pro psy a jejich optimalizací pro 3D tisk. Zároveň stojí u zrodu projektu AnyoneGo, který vyvíjí nejen zmiňované ortézy, ale také unikátní invalidní vozíček pro domácí zvířata. Nezůstávají pouze u zvířecích pomůcek, ale vyvíjejí též zajímavé produkty pro vozíčkáře či jinak hendikepované lidi.
Původní technologií 3D tisku pro psí ortézu byla FDM, která se však ukázala jako nevhodná kvůli velkému mechanickému zatížení ortézy. Průmyslové 3D tiskárny FDM mají vynikající mechanické vlastnosti v osách X a Y, ale v ose Z, kde jsou jednotlivé vrstvy plastu nanášeny na sebe, mohou díly při větším tlaku praskat. Technologie 3D tisku HP Multi Jet Fusion vyniká pevností a houževnatostí dílů ve všech osách. Materiál polyamid PA 12 má navíc velmi dobré chemické vlastnosti a je voděodolný.
Pan Jiránek nás požádal o využití 3D tiskárny HP Jet Fusion 4200 na výrobu prototypu ortézy pro zadní nohu vlkodava. Po otestování prototypu na noze velmi aktivního psa, byla vytvořena finální verze, kterou vidíte na přiložených fotografiích. Průměrný dospělý vlkodav váží 65 kg a při jeho pohybu vzniká velká kinetická síla, kterou musí jednotlivé díly ortézy snést. Technologie HP Multijet Fusion se ukázala jako vhodná nejen z hlediska mechanických vlastností, ale také pro svoji efektivitu výroby. Kompletní ortéza složená z 12 dílů byla vytištěna za 10 hodin.