„Neviditelné“ 3D díly ženou světový průmysl vpřed
11.12.2024
Každý den vyprodukují 3D tiskárny na celém světě obrovské množství dílů, součástek, zařízení nebo pomůcek. Většina z nich by se sama o sobě asi neprobojovala na shortlisty soutěží hodnotících průmyslový design. Přestože i s estetickou stránkou věci si moderní 3D výroba umí poradit více než dobře, důležitější jsou pro firmy využívající technologii 3D tisku jiné parametry. Především přesnost, rychlost a také opakovatelnost výroby. A v neposlední řadě její ekonomická udržitelnost.
Rozsah benefitů, které aditivní technologie přináší, nenechávají bez povšimnutí malé firmy ani nadnárodní koncerny. 3D tisk jim totiž umožňuje flexibilně reagovat na potřeby zákazníků a trhu, stejně jako vyrábět si díly pro vlastní potřebu a customizovat je podle aktuální situace a potřeb. To je samozřejmě i finančně výhodné. Nehledě na fakt, že reverzní inženýrství a 3D výroba dosahují kýžených výsledků jak při prototypování, tak v sériové výrobě.
A že je většina komponentů a dílů, které vzejdou z 3D tiskáren, tak trochu nudných? To je určitě pravda. Nicméně to, že nemají šanci ohromit širokou veřejnost, neubírá nic na jejich perfektních materiálových vlastnostech a funkčnosti. Jsou to totiž právě „boring parts“, které nenápadně transformují světový průmysl.
Co se v článku dočtete:
- Jak si byznysově vede aditivní výroba ve světovém měřítku
- Jaký je potenciál 3D technologií
- Proč spoléhat na 3D tisk
Čísla až na prvním místě
Odhady říkají, že do roku 2033 vyšplhá hodnota světového trhu s aditivními technologiemi na více než 110 miliard dolarů. K faktorům, které výrazně podpoří růst aditivní výroby, patří její schopnost pracovat se všemi druhy materiálů (od kovů až po pěny a gely), vytvářet rychleji prototypy a produkovat levněji menší série.
Nejvíce se aditivní technologie uplatňují v automobilovém průmyslu. Tento segment měl v roce 2023, pokud jde o aditivní výrobu, vůbec největší tržní podíl (22 %). Očekává se, že automotive bude žebříčku průmyslových odvětví opírajících se o 3D výrobu kralovat i v příštích letech. Mimo jiné díky narůstajícímu hladu po dílech do elektroaut.
Například automobilka BMW vytiskla jen loni ve všech svých závodech umístěných v Německu, ve Spojených státech i v Asii více než 400 tisíc dílů. Největší objem jich dodal její vlastní hub pro 3D tisk v bavorském Oberschleißheimu. Vedle dílů určených přímo do sériově vyráběných aut jsou 3D technologie pro mnichovskou společnost nepostradatelné i při výrobě pracovních a výukových pomůcek nebo při výrobě robotických chapadel. Díky 3D tisku může automobilka tyto manipulační roboty přizpůsobovat konkrétním požadavkům a optimalizovat jejich váhu. S nižší hmotností jsou na výrobní lince rychlejší, a šetří tak náklady.
Je to jen jeden příklad z mnoha. Příklad toho, že technologie 3D tisku je v současném byznysu naprosto nezbytná. Její výstupy sehrávají klíčové role nejenom na pomyslném jevišti, ale také v zákulisí, do kterého tak vidět není a které by leckomu mohlo přijít nezáživné. Svědčí o tom ostatně stabilní růst celého odvětví 3D tisku.
„Jak ukazují dostupná data Wohlers Reportu, který dlouhodobě sleduje a analyzuje vývoj celého oboru i jeho trendy, za posledních 10 let vyrostla oblast aditivní výroby bezmála osmkrát. Produkty a služby s ní spojené dosáhly v roce 2022 hodnoty převyšující 18 miliard dolarů. To je nárůst o 18 %.“
Daniel Adam, CEO 3Dees
Do produktů přitom spadají veškeré materiály, systémy, softwary nebo lasery pro 3D tisk. Služby zahrnují například kontrakty na servis, školení, konzultace apod. Kdybychom se podívali na celosvětové příjmy, které aditivní výroba generuje, tak z pohledu zmiňovaných produktů se v roce 2022 přehouply přes 7 miliard dolarů, což je oproti roku 2021 o 17 % více. Pohledem služeb jsou odhady celosvětových příjmů na téměř 11 miliardách dolarů, což představuje meziroční nárůst o 19 %. Z hlediska materiálů překonaly polymerní prášky (ve spojitosti s technologií Powder Bed Fusion) tisk z fotopolymerů, který byl historicky větší a oblíbenější.
Kosmická energie, vojenská síla
Součástí Wohlers Reportu jsou také anonymní názory, prognózy a zkušenosti těch, kdo se v nějaké podobě aditivní výrobou zabývají nebo do ní nějak vstupují. Insideři předpovídají velkou budoucnost 3D technologiím v energetice, leteckém a kosmickém průmyslu nebo v tom vojenském. Nepřehlédnutelný je 3D tisk v medicíně.
„3D tisk je už etablovaným, pokrokovým digitálním směrem. Pravda, konektory, držáky, upevňovací prvky nebo třeba vnitřní díly strojů zřejmě neohromí širokou veřejnost. Ale lídry světového průmyslu oslovuje jejich funkčnost, schopnost zlepšovat mechanické vlastnosti výrobků a také prokazatelná nákladová efektivnost. Je pochopitelné, že náhradní díly pro průmysl vytištěné na 3D tiskárně mohou někomu připadat nudné. Nicméně to, co 3D tisk ušetří a vydělá průmyslu na konci dne, to nuda rozhodně není.“
Daniel Adam, CEO 3Dees
Průmysl ve 3D
Digitální 3D výroba představuje současnost, a hlavně budoucnost mnoha oborů. A i když se její celková produkce může na první pohled jevit nenápadně a nezáživně, je stěžejní pro fungování světa, ve kterém žijeme. A nejde jen o tisk jako takový. Pod široce rozevřeným deštníkem 3D technologií jsou i precizní 3D skenery nebo vysoce kvalitní postprocesní služby. Bezbřehá škálovatelnost produktů, kterou 3D výroba dovoluje, otevírá široké možnosti pro konkurenceschopný a udržitelný průmysl. A naši aplikační inženýři mají know-how i špičkové digitální technologie, pomocí kterých tyto možnosti pomáhají realizovat.