Jupiter testuje odolnost 3D tisku
15.07.2016
Sonda Juno americké vesmírné agentury NASA splnila na počátku července jednu z klíčových fází své mise a vstoupila na oběžnou dráhu kolem Jupiteru. Úspěšně tak završila pětiletou cestu dlouhou 2,7 miliardy kilometrů k největší planetě Sluneční soustavy. Z oběžné dráhy bude studovat především složení atmosféry. Po dvaceti měsících kontrolovaně vstoupí do atmosféry a zanikne.
Juno je také prvním vesmírným cestovatelem, který má v sobě titanové díly vyrobené na 3D tiskárně a je tedy důležitým testovacím objektem pro využití této technologie mimo planetu Zemi. Právě vstup do atmosféry Jupiteru je velmi náročných počinem, při němž je sonda vystavena obrovské teplotě, tlaku a radiaci. Všechny části Juna tak musely být precizně vyrobeny a smontovány a musely splňovat nejnáročnější kritéria odolnosti a to je ideální místo pro 3D tisk.
NASA již plně využívá technologii aditivní výroby. Space X Elona Muska počítá s díly vyrobenými na 3D tiskárně a na obzoru jsou projekty kompletní výroby raket pomocí 3D tisku. O 3D tiskárně vyrobené pro potřeby tisku na palubě vesmírné lodi jsme již psali. Stejně tak se diskutuje o možnosti tisknout obyvatelné objekty z materiálu nacházejícího se přímo na obsazené planetě, např. na měsíci. Vesmír je pro 3D tisk oblast zaslíbená.
Pokud se zajímáte více o misi Juno a planetě Jupiter, podívejte se na přiložené video.
Zdroj: