HP Metal Jet: Technologie, která pohání i legendární traktory John Deere
15.01.2025
Aditivní technologie nacházejí využití v široké škále odvětví – od dopravního a leteckého průmyslu přes zdravotnictví až po zemědělství. O tom dobře ví své lídr ve výrobě traktorů, firma John Deere. Ta drží krok s dobou a ve výrobě jde vstříc moderním aditivním technologiím. Společnost navázala spolupráci s GKN Powder Metallurgy a pomocí zařízení HP Metal Jet zahájila výrobu svého prvního kovového 3D tištěného dílu – termoregulačního ventilu. Pojďte se s námi na tuto spolupráci podívat podrobněji.
V článku se dále dočtete:
- Jaký má John Deere vztah k aditivním technologiím
- Jak firma využívá zařízení HP Metal Jet
- Jak funguje Binder Jetting
- Jaké výhody spatřuje společnost v nasazení technologie
Aditivní technologie nejsou pro John Deere neznámé
Efektivita a spolehlivost jsou klíčové pro každé výrobní odvětví. V zemědělském a průmyslovém světě tomu není jinak. Své o tom ví lídr v oblasti výroby traktorů a zemědělské techniky, John Deere, který na tom staví své motto: „Nothing runs like a Deere“. Přestože jsou jeho traktory neodmyslitelně spojeny s ikonickou zelenou barvou, John Deere není na poli aditivních technologií žádný zelenáč. Využívá počítačové modely k vytváření složitých dílů vrstvu po vrstvě, a to bez použití tradičních výrobních nástrojů. Jeho závody po celém světě v posledních letech vyrobily pomocí 3D tisku tisíce nástrojů, měřidel a dalších příslušenství.
HP Metal Jet je klíčem k inovaci
Společnost navázala spolupráci s GKN Powder Metallurgy, aby s využitím pokročilé aditivní technologie HP Metal Jet vytvořila nákladově efektivní masovou výrobu kovového 3D tištěného termoregulačního ventilu pro své traktory.
Ventil se stal prvním kovovým dílem společnosti, který byl vytvořený pomocí 3D tisku. Tímto krokem John Deere mimo jiné ukazuje, jak 3D tisk mění celý průmysl. Inženýři spolupracujících firem se ve výzkumném středisku v Mannheimu soustředí na optimalizaci designu a urychlení výroby tohoto dílu. Ten již prošel přísným testováním, které potvrdilo jeho vynikající kvalitu a funkčnost.
„HP Metal Jet umožňuje výrobu dílů s obrovským detailem a produktivitou. Je ideální zejména tam, kde je kladen důraz na rychlost výroby, nízké náklady a zároveň kvalitu.“
Matyáš Chaloupka, Sales & Application Engineer v 3Dees
Preciznost v každé vrstvě
Binder Jetting funguje tak, že kovový prášek je nanášen vrstvu po vrstvě a spojován pojivem, dokud nevznikne tzv. „zelený“ díl. Ten následně prochází sintrací v průmyslových pecích. Výsledkem jsou odolné, pevné a precizně vyrobené kovové díly.
Lídr ve výrobě traktorů neztrácí čas a již více než 4 000 ventilů míří z GKN Powder Metallurgy do jeho továrny na finální montáž.
Možnost vyrábět náhradní díly
Společnost spatřuje v technologii HP Metal Jet mnoho výhod, například nižší náklady na výrobu dílu a vysokou produktivitu potřebnou pro sériovou výrobu. Dalšími pozitivy jsou vynikající kvalita dílů a možnost testování nápadů inženýrů již v rané fázi vývoje. Pro prototypování je zásadní možnost provádět rychlé iterace (opakování), jejichž snížení vede vývojáře k rychlejšímu dosažení optimálních řešení.
Významným benefitem je, že při aditivní výrobě nevzniká takové množství odpadu jako při tradičním třískovém obrábění. Pro dlouhou životnost výrobků je pak obzvlášť klíčová flexibilita. Ta se netýká pouze výrobní fáze, ale umožňuje také výrobu náhradních dílů. Jochen Muller, manažer globálního inženýrství John Deere, naznačil, že výroba ventilu je pouhým začátkem strategie firmy v oblasti aditivních technologií.