Drony jako fenomén dneška také využívají 3D tisk

10.10.2024

Drony roztáhly křídla a doletěly do mnoha odvětví. Výrobci dronů, kteří svou produkci pohánějí moderními 3D technologiemi, si aditivní výrobu pochvalují hned z několika důvodů. Díky ní je jejich byznys výkonnější a efektivnější. Důkazem toho je i česká společnost Lifter Dynamics specializující se na vývoj a výrobu bezpilotních zařízení různých typů a velikostí. Jeden ze svých špičkových dronů, jehož konstrukční prvky využívají 3D výrobu, využívá komponenty vyrobené v 3Dees.

V Lifter Dynamics umějí vyrobit přepravní, plně autonomní drony s nosností až 14,5 kg a doletem až 40 km. Stejně tak umějí navrhnout a postavit drony designované na míru konkrétním oborovým přáním. Ať už pro profesionální video a filmové služby, monitoring rozsáhlých perimetrů nebo třeba leteckou fotogrammetrii. Potřeby zákazníků se samozřejmě liší. A digitální 3D technologie jim vycházejí vstříc, protože s jejich pomocí je možné operativně reagovat a výrobu v maximální možné míře přizpůsobovat.

Co se v tomto článku dozvíte?

 

Přesné nastavení jediným stiskem

Na rozdíl od asijské konkurence, drony od Lifter Dynamics vyhovují softwarovou architekturou i průmyslovým zpracováním přísným nárokům na kybernetickou bezpečnost a jsou schopné se adaptovat na rozličné provozní scénáře. S aditivními technologiemi, přesněji řečeno s 3D tiskárnou HP Multi Jet Fusion 5200, pak tyto drony mohou letět s dobou a v mnohém ji i předběhnout.

„Původně jsme chtěli 3D tisk využít jen pro prototypování. Ale nakonec jsme po konzultaci s odborníky z 3Dees dospěli k názoru, že 3D tiskárna HP Multi Jet Fusion 5200 nabízí spolu s certifikovaným plastovým práškem ideální řešení i pro finální produkt. Celý ten výrobní proces je díky spolupráci s aplikačními inženýry z 3Dees velmi jednoduchý, cenově akceptovatelný a umožňuje opravdu značnou míru customizace. To je pro nás důležité. Nemusíme oslovovat subdodavatele a objednávat obrovské množství dílů, aby nám dobře vycházela jednotková cena. Flexibilita 3D tisku je v tomto úžasná.“

Marek Tajbl, Lifter Dynamics

 

Celá řada variant s minimálními vstupními náklady

Samotná 3D digitální výroba dronu začíná v Lifter Dynamics výpočetní simulací, která nadefinuje zatížení, určí, kde má dojít k zesílení struktury, nebo vyhodnotí, zda je použitý materiál v souladu s požadovanou tuhostí, případně výdrží konstrukce. Na tomto virtuálním testování a optimalizaci vlastností dronu se podílí inženýrská společnost TechSim, která je partnerem Siemens Digital Industries Software. Následuje prototypování a zakázková aditivní výroba v aplikačním centru 3Dees v ostravské Paarts Additive.

„Nejenom při výrobě dronů pro Lifter Dynamics, ale u všech našich zákazníků klademe důraz na rychlost, spolehlivost a kvalitu 3D tisku, která musí být pokaždé na stejné, vysoké úrovni. Sedět pochopitelně musejí i termíny a je nutné, aby do sebe všechno zapadalo. A pokud jde o servis a služby spojené s HP Multi Jet Fusion 5200, platíme na trhu za etalon.“

Adam Jiruška, Production Manager Paarts Additive

 

Načítám