3D tiskem k perfektnímu úsměvu: Jak aditivní technologie pomáhají při zákrocích v zubním lékařství

07.11.2024

3D tisk v zubním lékařství

V minulých článcích jsme se často věnovali tomu, jak se pokrok v technologiích aditivní výroby promítá do nejrůznějších oblastí zdravotnictví. Svou nezastupitelnou roli si 3D tisk našel zejména při výrobě ortéz či protéz, kde umožňuje snadnou a customizovanou kusovou výrobu. Těchto výhod 3D výroby lze však využít i v zubním lékařství, například při výrobě chirurgických šablon pro zubní implantáty.

V této případové studii se společně podíváme na to, jak jsme v Paarts Additive, našem aplikačním centru a centru pro zakázkovou výrobu, navázali spolupráci s ordinací Denter lékaře Petra Brecika. Stejně jako pro další zubní lékaře, i pro pana Brecika představuje 3D tisk klíčový nástroj ke zlepšení přesnosti a kvality zubních implantací.

Co se v tomto článku dozvíte?

 

Přesnost i rychlejší hojení: Jak šablony snižují rizika implantací

Zubní implantáty jsou kotevní pilíře, zaváděné do čelistní kosti, které nahrazují chybějící zub či zuby, nebo ukotvují náhradu v případě bezzubé čelisti. Někteří zubní lékaři jsou zvyklí implantovat tzv. volnou rukou, v takových případech ale hrozí špatný odhad sklonu, hloubky a umístění implantátů. Co nejpřesnější ukotvení proto v mnoha ordinacích pomáhají zajistit chirurgické šablony pro implantaci.

„Proces začíná klientským vyšetřením, které určí, zda má vůbec smysl použít implantát. Následuje 3D rentgenový snímek (tzv. CBCT), na jehož základě vidíme nabídku kostí ve vertikálním a horizontálním směru. Nicméně na něm nelze spolehlivě rozeznat měkké tkáně. Kvůli tomu provádíme další vyšetření jménem intraorální skenování, při němž zuby i měkké tkáně skenujeme malou kamerkou. Výsledek se ve speciálním softwaru spáruje se snímkem z rentgenu a na základě toho vytváříme šablonu, která už se pak jen nasadí na zubní oblouk.“

MDDr. Peter Brecik, zubní lékař

Použitím speciální šablony, navržené podle specifické anatomie pacienta, se výrazně snižuje invazivnost zákroku, a naopak se zvyšuje šance na jeho dlouhodobý úspěch. Šablona vede k minimalizaci rizika komplikací, urychluje hojení a zlepšuje estetický i funkční výsledek.

 

Zázraky 3D tisku: Dokonale, levně a na míru

Právě kvůli nutnosti vyrábět implantační šablony na míru každému pacientovi je 3D tisk v této oblasti ideálním výrobním postupem a standardně jej pro tento účel využívá řada stomatologických pracovišť.

„Personalizace je obrovskou výhodou 3D tisku. Naše technologie umožňuje zubním lékařům, jako je doktor Brecik, vytvářet pro každého pacienta unikátní šablonu, aniž by se výrazně zvyšovaly náklady na celý proces. Díky tomu tento výrobní postup zůstává dostupný pro širokou škálu zdravotnických zařízení.“

Adam Jiruška, Production Manager, 3Dees Industries

Implantační šablony pro zubní ordinaci Petera Brecika vznikaly technologií 3D tisku na tiskárně HP JF 5200. Jako materiál jsme zvolili PA11, který vyniká perfektní teplotní, chemickou a mechanickou odolností, a to bez potřeby dodatečného postprocesingu.

„Nejprve jsem si šablony nechával tisknout v zubní laboratoři, ale kvalita nebyla konzistentní, takže jsem pátral po širokospektrálním pracovišti, které by to zvládlo lépe. Spolupráce s Paarts Additive pro nás byla zásadní změnou – nabízí vysokou přesnost i spolehlivost, což je pro nás klíčové.”

MDDr. Peter Brecik, zubní lékař

 

Další využití 3D tisku v zubním lékařství

Implantační šablony jsou zatím tím jediným, na co Peter Brecik aditivní technologie využívá. Do budoucna si ale umí představit uplatnění 3D tisku i při výrobě provizorních zubních korunek či můstků. Stejně tak tento postup rychle a s přesností usnadňuje výrobu zubních protéz, nočních chráničů či neviditelných rovnátek.

Aditivní technologie ve stomatologii najdou využití nejen při zhotovování unikátních kusů, ale také při výrobě sériové, například při výrobě velkých sérií rovnátek.

Máte nějaký dotaz?
Načítám